Krótszy tydzień pracy lub home office na wniosek
Wychodząc z inicjatywą objęcia elastyczną organizacją pracy, pracownik powinien wskazać, którym wariantem jest zainteresowany. Jeśli zaproponuje kilka, ostateczny wybór należy do pracodawcy.
Nowelizacja kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r. (DzU poz. 641), wdrażająca m.in. unijną Dyrektywę 2019/1158 (tzw. Dyrektywa work-life balance), wprowadziła liczne ułatwienia dla pracowników – rodziców. Oprócz zwiększenia wymiaru urlopu rodzicielskiego i wprowadzenia nowego urlopu opiekuńczego, dodano możliwość zastosowania elastycznej organizacji pracy. Ta ostatnia forma budzi w praktyce wiele wątpliwości, które postaramy się rozwiać w serii artykułów.
W pierwszej publikacji z cyklu wskazujemy, o co dokładnie i w jaki sposób zatrudnieni mogą wnioskować.
Elastyczna, czyli jaka
W powszechnej świadomości elastyczna organizacja pracy dotyczy pracy zdalnej. Tymczasem elastyczność ma wiele oblicz. Zgodnie z nowym art. 1881 k.p., oprócz pracy zdalnej, można domagać się zastosowania:
∑ systemu przerywanego czasu pracy z art. 139 k.p.,
∑ systemu skróconego tygodnia pracy z art. 143 k.p.,
∑ systemu pracy weekendowej z art. 144 k.p.,
∑ ruchomego czas pracy z art. 1401 k.p.,
∑ indywidualnego rozkładu czasu pracy z art. 142 k.p. lub
∑ obniżenia wymiaru czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta